22 Haziran 2008 Pazar

Annemi Neden Mi Seviyorum?

Akşam annemle babam televizyon seyrediyorlardı.Annem, ''geç oldu, zaten yorgunum, ben yatıyorum'' dedi.
Ayağa kalktı, mutfağa gitti. Çerez-meyve tabaklarını çalkaladı, kaldırdı. Sabaha hazır olsun diye çaydanlığı doldurdu, demliğe çay koydu. Şekerliğe baktı, dibinde az kakmış, üstüne ekledi. Kahvaltı için buzluktan ekmek çıkardı, akşam yemeği için çözülsün diyede eti aşağıya koydu. Kahvaltı masasını hazırlamak için masanın üzerindekileri topladı. Telefonu şarja koydu, telefon defterini kapatıp yerine koydu. Sonra çamaşır makinesinden ıslak çamaşırları çıkarıp astı ve makineyi tekrar doldurdu. Banyodaki çöp sepetini boşalttı. Islak bir havluyu kurusun diye banyo perdesinin borusuna astı. Bir gömlek ütüledi, kopuk düğmesini dikti. Çiçekleri suladı.

Esneyerek gerindi ve yatak odasının yolunu tuttu. Çalışma masasının yanından geçerken durdu, öğretmene tezkere yazdı, okul gezisiiçin para sayıp ayırdı, eğildi, sandalyenin altına düşmüş ders kitabını aldı, masanın üstüne koydu. Kek tarifleri defterini çıkardı, arkadaşına söz verdiği tarifi bir kağıda yazdı, çantasına koydu. Bakkaldan alınacakları not etti, onuda çantasına koydu. Sonra gidip 3'ü 1 arada temizleme losyonuyla yüzünü yıkadı, dişlerini fırçaladı. Gece kremini ve kırışık önleyici nemlendiricisini sürdü. Tırnaklarına baktı, törpüledi.
İçeriden ''Sen yatmaya gitmemişmiydin'' diye seslenen babama ''Şimdi gidiyorum '' deyip köpeğin su kabını doldurdu. Kapıları pencereleri kontrol etti, holdeki lambayı yaktı. Kardeşimin odasına gitti, oğlan uyumuış, lambasını söndürdü, bilgisayarını kapattı, gömleğini astı, yerdeki kirli çorapları toplayıp sepete attı. Bana geldi ''Hadi yat artık birazda yarın çalışırsın '' देदी
Kendi odasına gitti, saati kurdu,ertesi gün giyeceklerini hazırladı. 6 maddelik acil işler listesine 3 madde daha ekledi. Kendi kendine iyi geceler diledi, hayallerinin gerçekleştiğini gözünün önüne getirdi.
İşte o sırada babam televizyonu kapattı, ortaya öylece bir '' ben yatıyorum'' dedi ve gitti yattı. Sizce bu işte bir gariplik yokmu?
Kadınların neden daha uzun yaşadığını merak etmiyormusunuz?: Çünkü bizim yapımız bu; işimizi bitirmeden öyle çabuk çabuk ölemeyiz!...Hadi artık yatın. Yarın yapacak çok iş var.......

Hiç yorum yok:

Loading...